Wsparcie sektora MŚP w powiecie wejherowskim

19 listopada 2020

Pomorski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o. (PFR) to spółka powołana przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Jednym z naszych celów jest wspieranie mikro, małych i średnich firm. Od początku funkcjonowania, dzięki współpracy z pośrednikami finansowymi, którymi są m.in. fundusze pożyczkowe i poręczeniowe, a także banki, przekazaliśmy lokalnym przedsiębiorcom setki milionów złotych. Znaczna część wsparcia trafiła również do firm z powiatu wejherowskiego.

 

Pośrednicy PFR udzielają wsparcia firmom z powiatu wejherowskiego od dekady. Łączna wartość pożyczek i poręczeń w latach 2010-2020 to prawie 77,5 miliona złotych! (stan na 9.11.2020 r.) Wspartych zostało łącznie 450 firm, z czego niektóre zdecydowały się sięgnąć po wsparcie więcej niż jeden raz – zawarto łącznie 584 umów. Aż 28% z tych umów, to umowy zawarte ze startupami.

 

Pożyczki i poręczenia w latach 2010-2020

 

Powiat wejherowski otrzymał najwięcej wsparcia w okresie 2013-2015 oraz w roku 2019. Szczegóły przedstawia poniższy wykres.

 

zawieranie umów o wsparcie w powiecie wejherowskim

Przypomnijmy, że PFR powstał w 2015 roku, jednak zarządza umowami z pośrednikami finansowymi przejętymi od Banku Gospodarstwa Krajowego, które były zawierane w ramach perspektywy finansowej UE 2007-2013.

 

Podział na gminy

 

Powiat wejherowski dzieli się na gminy miejskie: Wejherowo, Rumia, Reda oraz wiejskie: Choczewo, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud i Wejherowo (w naszym artykule liczonym pojedynczo jako gmina wiejsko-miejska).

 

W ciągu 10 lat wspierania MŚP w powiecie wejherowskim urosło trzech zdecydowanych faworytów – Wejherowo, Rumia i Reda. Przedsiębiorcy z tych gmin pozyskali ponad 64 miliony złotych w ramach pożyczek i poręczeń.

 

W całym powiecie wsparcie otrzymywały tylko mikro i małe firmy. Szczegółowe wsparcie w poszczególnych gminach ilustruje wykres.

 

wsparcie MŚP w poszczególnych gminach powiatu wejherowskiego

 

Zachęcamy również do zapoznania się z wcześniejszymi artykułami, poświęconymi wspieraniu MŚP w powiecie kartuskim i kościerskim.

Dołącz do naszych Klientów

Sprawdź ofertę i skontaktuj się z naszymi pośrednikami finansowymi.

Bądź na bieżącoZapisz się do newslettera
Jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola.

Pomorski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o.
ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk

biuro@pfr.pomorskie.eu

58 58 58 950