Pożyczki i poręczenia PFR w 2019 roku

10 kwietnia 2020

Pomorski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o. (PFR) zarządzając środkami powierzonymi przez Samorząd Województwa Pomorskiego wsparł w zeszłym roku 596 pomorskich małych i średnich firm. Dzięki  wsparciu wynoszącemu łącznie prawie 110 milionów złotych, lokalni przedsiębiorcy uzyskali narzędzia do rozwoju własnych firm, tak istotnych dla wzrostu gospodarczego na Pomorzu.

 

Pożyczki i poręczenia

 

W 2019 roku łączna kwota udzielonego wsparcia wyniosła blisko 110 milionów złotych, w tym w ramach pożyczek 73 171 000 złotych, oraz poręczeń – 35 132 604 złotych. Te pieniądze zostały wydane m.in. na inwestycje w innowacje, nieruchomości, szkolenia dla pracowników, jak i bieżącą działalność firmy. Co równie istotne, środki po spłaceniu  pożyczki ponownie będą  przeznaczone na wsparcie pomorskich firm.

 

W ciągu zeszłego roku najwięcej pieniędzy pożyczono w ramach Pożyczki Turystycznej – to  aż 30 852 000 złotych. Pożyczka ta była przyznawana na działalność związaną z usługami czasu wolnego, w tym działalność turystyczną, kulturalną, gastronomiczną i rehabilitacyjno-leczniczą.

 

Druga w kolejności jest Mała Pożyczka z 17 992 000 zł udzielonego wsparcia. Stanowiła ona atrakcyjną propozycję dla mikro i małych firm mających potrzeby inwestycyjno-obrotowe.

 

Trzecia w rankingu wartości udzielonych pożyczek była Pożyczka Nieruchomość dla Biznesu. Łącznie w ramach tego produktu rozdysponowano 14 693 000 złotych. Pożyczka nadal jest udzielana – jej celem jest zakup lub przystosowanie nieruchomości na potrzeby firmy. Wszystkie szczegóły dotyczące pożyczki dostępne są u naszych pośredników finansowych. Można się z nimi skontaktować za pomocą formularza.

 

Oprócz Pożyczki Nieruchomość dla Biznesu dostępne są nadal Pożyczka Eksportowa oraz Pożyczka na Zatrudnienie. W 2019 roku aż 5 297 000 złotych otrzymali przedsiębiorcy w ramach tej ostatniej. Została ona skonstruowana z myślą o tych przedsiębiorcach, którzy chcą zatrudnić nowych pracowników lub wyszkolić obecnych. Pomaga ona m.in. w wyposażeniu stanowiska pracy i zwrotu kosztów relokacji pracowników (również z zagranicy). Pożyczka Eksportowa natomiast wsparła pomorskie firmy łączna kwotą 4 347 000 złotych. Dzięki tym pieniądzom wielu przedsiębiorców mogło rozpocząć lub rozwinąć swoją działalność eksportową. Obie pożyczki są nadal dostępne, a z pośrednikami finansowymi można się skontaktować poprzez formularze kontaktowe – Pożyczka na Zatrudnienie i Pożyczka Eksportowa.

 

W 2019 roku udzielano również gwarancji pożyczek i kredytów poprzez Poręczenie z Reporęczeniem Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o. Łącznie poręczono w ten sposób kredyty kwotą 35 132 604 złotych. Poręczenie jest nadal dostępne u naszego pośrednika finansowego.

 

Dane graficznie ilustruje poniższy wykres:

 

wsparcie przedsiębiorstw w 2019 roku

 

Wsparcie w poszczególnych kwartałach 2019 roku

 

Kolejny wykres przedstawia udzielanie wsparcia w ujęciu narastającym. Brak danych dla Poręczenia z Reporęczeniem Pomorskiego Funduszu Rozwoju dla I kwartału 2019 wynika z tego, że produkt wszedł na rynek w II kwartale 2019 roku.

 

narastająca wartość wsparcia w 2019

 

Dołącz do naszych Klientów

Sprawdź ofertę i skontaktuj się z naszymi pośrednikami finansowymi.

Bądź na bieżącoZapisz się do newslettera
Jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola.

Pomorski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o.
ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk

biuro@pfr.pomorskie.eu

58 58 58 950